• Luboń Wielki, 30.09.2017r.

• 30.10.2017 20:13
      • Luboń Wielki (1022 m n.p.m)– „najwybitniejszy” szczyt w Beskidzie Wyspowym, nazywany przez lokalnych mieszkańców „Biernatką” był celem wycieczki, która odbyła się 30 września 2017r. Uczestnicy wyjazdu, w dwóch grupach rozpoczęli wędrówkę z Rabki Zaryte. Grupa pod kierunkiem Szymona Barona ruszyła w kierunku szczytu niebieskim szlakiem. Wśród uczestników wyprawy znaleźli się m.in. członkowie SK „Halniaki” przy SP2 w Kozach.
      • Druga grupa składająca się z uczniów należących do SK „Groniczki” przy SP1 w Kozach oraz licznej grupy osób towarzyszących skręciła na ścieżkę wiodącą na szczyt nieco wcześniej. Wybraliśmy żółty szlak, pod przewodnictwem Roberta Słonki. Wymarzona, jesienna pogoda dodawała wszystkim energii, napawała optymizmem i zachęcała do dalszej wędrówki. Były wesołe pogawędki, śmiechy i dużo radości z kolejnego, wspólnie spędzanego czasu.

Najwięcej radości sprawił najmłodszym uczestnikom fragment szlaku prowadzący przez największe gołoborze w całym Beskidzie Wyspowym. Percią Borkowskiego, gęsiego
        z niewielką pomocą starszych uczestników wyprawy wspinali się po skałach pokonując kolejne odcinki żółtego szlaku. Najtrudniejszą część pokonali bez problemu, mając ochotę na „więcej” wspinaczkowych atrakcji.

Dumni i zadowoleni, „bo daliśmy radę”, z reklamówkami pełnymi grzybów zbieranych podczas wędrówki dotarliśmy na szczyt, gdzie spotkaliśmy się z drugą częścią bielskiej wyprawy. W schronisku przypominającym swym wyglądem domek Baby Jagi można było zjeść ciepły posiłek oraz zaopatrzyć się w kolejną pieczątkę J Był czas na odpoczynek, podziwianie widoków, wspólne rozmowy oraz relaks w promieniach jesiennego słońca.

Cała bielska grupa, pełna sił i naładowana pozytywną energią wyruszyła w drogę powrotną, by pokonać ostatni odcinek zaplanowanej trasy -  czerwonym szlakiem do Mszany Dolnej – miasteczka położonego w widełkach rzek Mszanki i Raby. To w tym mieście kończyła się górska przygoda – autokarami powróciliśmy do Bielska- Białej kończąc wrześniową wyprawę. Już planujemy następne trasy :)

KP