• rok szkolny 2022/2023

W roku szkolnym 2022/2023 w ramach Szkolnego Koła PCK wolontariusze realizowali różnorodne przedsięwzięcia o zasięgu szkolnym, gminnym oraz wojewódzkim.

Wieliśmy udział wraz z wolontariuszami w projekcie „Zagraj w wolontariat” organizowanego przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: https://zagrajwwolontariat.pl/ oraz szkolnym Facebooku.

Realizowaliśmy postawione przed nami misję, taski i wyzwania, w tym między innymi:

• stworzyliśmy profil drużyny,
          • stworzyliśmy listy przebojów kojarzących się ze wspólnym działaniem, wolontariatem,
          • napisaliśmy na stronę „Polichromu” z czym kojarzy nam się „pozytywny patriotyzm”,
          • stworzyliśmy gazetki na temat wpływu smogu na zdrowie człowieka,
          • wykonaliśmy zdjęcia z wolontariuszami przedstawiającego, czym według nas jest współpraca,
          • zorganizowaliśmy we współpracy ze społecznością szkolną akcji „Babeczki dla potrzebujących”, przekazanie paczek wskazanym osobom będącym pod opieką Towarzystwa Ojca Pio w Kozach oraz podopiecznym Spółdzielni Socjalnej „KinoMarzenie” w Kozach.

Nasza drużyna zakończyła projekt na 4 miejscu, do miejsca 3 zabrakło nam 1 punktu.

Odbyliśmy wolontariat podczas:

• „Biegu Niepodległości”,
          • gminnych dożynek,
          • IV Pikniku z pasją.

Zorganizowaliśmy zbiórki:

•  odzieży dla dzieci z terenów obwodu charkowskiego na Ukrainie (współpraca ze Stowarzyszeniem "Ponieważ Możemy"),
          • nakrętek dla niepełnosprawnej uczennicy naszej szkoły,
          • pieniędzy na rzecz osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii (1017zł).

Wzięliśmy udział w 29. Akcji Sprzątanie świata – Polska pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze”.

Napisaliśmy scenariusz i nagraliśmy we współpracy z Domem Kultury w Kozach spot przeciwko hejtowi i mowie nienawiści. Spot ten dostępny jest między innymi na stronie Urzędu Gminy Kozy, Facebooku szkoły, stronie internetowej: https://beskidzka24.pl/uczniowie-z-koz-z-filmem-nie-hejtuj-wideo/

Uczestniczyliśmy w szkoleniu na temat wolontariatu zorganizowanym przez Fundację Rozwoju i Edukacji „FREE”.

Wzięliśmy udział w wycieczce do Wisły zorganizowanej dla nas przez Towarzystwo Ojca Pio Koło nr 2 w Kozach.

Uczciliśmy Dzień Bibliotekarza.

Wsparliśmy Ogólnopolską Zbiórkę Żywności Caritas zorganizowaną na terenie naszej gminy przez Towarzystwo Ojca Pio Koło nr 2 w Kozach oraz pomagaliśmy podczas obchodów dwudziestolecia Towarzystwa.

Stworzyliśmy podarunki dla osób potrzebujących podczas warsztatów przeprowadzonych przez Pana Marcina z Fundacji FREE.

Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej zajęliśmy 2 miejsce w akcji „Gorączka Złota 2021/22 i tym samym nasza szkoła otrzymała tytuł Największego Zbieracza Złota Polskiego Czerwonego Krzyża.

Stworzyliśmy Szkolne Biuro Rzeczy Używanych, które znalazło się w przedsionku przy wejściu głównym do szkoły. W biurze tym można zostawiać niezniszczone, niepotrzebne rzeczy biurowe. Równocześnie każdy może zabrać pozostawioną w biurze rzecz na użytek własny. Zachęcamy do korzystania z biura. Reaktywacja biura już we wrześniu.

Braliśmy udział w akcji charytatywnej „Dobrego Dnia dla Antosia” zorganizowanej przez działające na terenie naszej gminy Stowarzyszenie Kozianki, zaangażowaliśmy się w Dni Kóz.

Uczestniczyliśmy w szkoleniach o tematyce proekologicznej.

Wzięliśmy udział w wywiadzie na temat funkcjonowania wolontariatu w naszej szkole (wywiad będzie dostępny w listopadzie).

Współpracujemy z organizacjami działającymi na terenie naszej gminy, jak i poza nią, w tym między innymi z:

•  PCK w Bielsku – Białej,
          •  Klubem Honorowych Dawców Krwi w Kozach,
          •  Domem Kultury w Kozach,
          •  Stowarzyszeniem „Kozianki”,
          •  Towarzystwem Ojca Pio w Kozach,
          •  Urzędem Gminy w Kozach,
          •  Fundacją FREE,
          •  Regionalnym Centrum Wolontariatu w Katowicach.

W tym miejscu pragniemy podziękować dyrekcji, rodzicom, nauczycielom i uczniom oraz wszystkim tym, którzy angażują się w działania naszego Koła i wspierają nas w podejmowanych działaniach. Bez Was wolontariat by nie istniał.

Dziękujemy!

Opiekunowie: