• Vc i VIIIc w Wiedniu.

• 28.05.2023 20:35
      • W piątek 26.05.2023 r. klasy Vc i VIIIc zwiedzały Wiedeń.
      •  Po dojeździe komfortowym autokarem do stolicy Austrii, uczniowie zwiedzali Pałac Schönbrunn wraz z przylegającym do niego parkiem. Na wzgórzu z Glorietą, z którego roztacza się piękny widok na pałac i miasto, brawurowo odtańczony został taniec Jerusalem. Po posileniu się w restauracji McDonald’s miał miejsce przejazd autokarem wzdłuż Ringu, ulicy biegnącej wokół historycznego centrum miasta. Można było wówczas obejrzeć najważniejsze budowle Wiednia: Parlament, Uniwersytet Wiedeński, Teatr Zamkowy, monumentalne gmachy Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Historii Sztuki oraz Operę. W położonym w centrum miasta Volksgarten wszystkich zachwyciły pięknie kwitnące róże. Jak wspominała pani przewodnik, rośnie ich tam ponad 400 gatunków. Tu też rozpoczęła się piesza część zwiedzania Wiednia.
        Z parku uczestnicy wycieczki udali się do Hofburga – wiedeńskiej rezydencji władców Austrii. Przechodząc przez kolejne bramy można było podziwiać okazałe pałace, m.in. apartamenty cesarzowej Sissi. W Hofburgu znajduje się też jedyny na świecie pałac, w którym mieszkają konie… czyli Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy. Kultywowana jest tam sztuka jeździecka na najwyższym poziomie, zaś pokazy umiejętności koni lipicańskich maści siwej przyciągają rzesze wielbicieli.
        Przy ulicy Graben znajdowała się kolejna atrakcja, czyli Kolumna Trójcy Świętej, zbudowana po epidemii dżumy w 1679 roku. Nieco dalej, w pobliżu katedry św. Szczepana stoi sobie niepozorny kościółek, który należy do… krzyżaków. Zakon ten, którego pełna nazwa brzmi: Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, w dalszym ciągu istnieje i ma siedzibę właśnie w Wiedniu. U krzyżaków można sobie również zarezerwować noclegi (np. przez booking.com), gdyż w zabudowaniach należących do zakonu prowadzą oni hotel.
        Przy Domgasse 5, uczniowie mogli zobaczyć dom, w którym w latach 1784 – 1787 mieszkał i tworzył jeden z klasyków wiedeńskich – Wolfgang Amadeusz Mozart. Obecnie, urządzone jest tu muzeum jemu poświęcone.
        Wreszcie przyszedł czas na Katedrę Św. Szczepana – jedną z największych świątyń europejskich, dumę i symbol Wiednia. Piękna budowla zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Zwiedzanie katedry było ostatnim punktem wycieczki, po którym nastąpił powrót do autokaru.
        Podkreślić należy, że nasi uczniowie zachowywali się wzorowo, byli zdyscyplinowani i kulturalni oraz pozostawili po sobie dobre wrażenie u organizatorów wycieczki.

S.Cz.-P.