• „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 -PAMIĘTAMY!”

• 27.10.2022 19:48
      • W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła włączyła się w realizację projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 -PAMIĘTAMY!” W projekcie uczestniczyli uczniowie klas siódmych i ósmych. Jego głównym celem było przygotowanie młodzieży do świadomego przeżywania 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

• W ramach projektu nasi uczniowie uczestniczyli w lekcjach na temat stanu wojennego, opartych na tekach edukacyjnych przygotowanych przez Oddział IPN w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności „Stan wojenny 1981-1983” z okazji 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. Przygotowali szkolny kącik patriotyczno – historyczny pt:„40 lat po stanie wojennym”. Wzięli udział w konkursie literackim „Stan wojenny we wspomnieniach moich bliskich”. Zobaczyli film dokumentalny „Nie zabierajcie Mamy”, który przedstawił nieopowiedziane do tej pory historie działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego. Obejrzeli wystawę mobilną na temat wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przygotowaną przez IPN.
        Zainteresowani nauczyciele mieli możliwość wziąć udział w wykładach z cyklu „Odkrywamy historię „Solidarności”:
        – „Znane i nieznane o Częstochowskiej/ Śląsko-Dąbrowskiej/ Podbeskidzkiej Solidarności”;
        – „Zdarzenia, które obudziły „ducha wolności”;
        – „Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „Solidarność”;
        – „Drogowskazy pozostawione przez kardynała Stefana Wyszyńskiego na czas kryzysu”;
        – „Notacje świadków wydarzeń”.
        Dziękujemy nauczycielom i uczniom, którzy zaangażowali się w projekt i pomogli w uzyskaniu certyfikatu