Regulaminy
Procedury przyprowadzania i odbierania dzieci uczęszczających do świetlicy
Procedury przyprowadzania i odbierania dzieci uczęszczających do Świetlicy
-
Odpowiedzialność wychowawcy świetlicy za ucznia rozpoczyna z chwilą wejścia dziecka do świetlicyi zgłoszenia tego faktu przez dziecko nauczycielowi i trwa do momentu przekazania dziecka pod opiekę rodziców/prawnych opiekunów lub osób upoważnionych do odbioru dziecka.
-
W okresie adaptacyjnym, który trwa do połowy września, rodzice/prawni opiekunowie dzieci rozpoczynających naukę w szkole mogą osobiście przyprowadzać dziecko do świetlicy i przekazywać wychowawcy oraz osobiście je odbierać zgłaszając ten fakt wychowawcy.
-
Po zgłoszeniu przez dziecko swojej obecności, wychowawca ma obowiązek odnotować ten fakt na liście obecności.
-
Dzieci rozpoczynające lekcje odbierane są przez wychowawcę klasy w okresie adaptacyjnym lub w razie konieczności po zgłoszeniu przez wychowawcę/ nauczyciela wspierającego przez cały rok szkolny .
-
Wychowawcy świetlicy nie ponoszą odpowiedzialności za dzieci, które spóźniły się na lekcje. Dzieci te powinny dotrzeć do sali, w której odbywają się obecnie zajęcia lekcyjne.
-
Wychowawca klasy lub nauczyciel kończący zajęcia w danej klasie jest zobowiązany do przekazania uczniów, którzy nie mają zgody na samodzielne opuszczanie szkoły w ręce rodziców lub osób upoważnionych do odbioru dziecka, a pozostałych do odprowadzenia do świetlicy.
-
Odbiór dzieci ze świetlicy odbywa się prze wideodomofon. Osoby upoważnione do odbioru dziecka mają obowiązek przedstawić się podając swoje imię i nazwisko oraz stopień pokrewieństwa, imię i nazwisko odbieranego dziecko. Osoba upoważniona do odbioru dziecka oczekuje na nie w wyznaczonym miejscu. Procedury te obowiązują również wtedy, gdy dzieci pod opieką wychowawców świetlicy przebywają na boisku szkolnym lub placu zabaw.
-
Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci przebywających w świetlicy prowadzona jest dokumentacja dotycząca godziny przyjścia i wyjścia dziecka ze świetlicy szkolnej.
-
Dzieci z klas I-III, które nie uczestniczą w planowanych zajęciach (przebywają w tym czasie w świetlicy): religia, basen, wychowanie fizyczne powinny być odebrane ze świetlicy przez nauczyciela mającego zajęcia z klasą. Natomiast uczniowie z klas starszych po uzgodnieniu z wychowawcą świetlicy samodzielnie opuszczają świetlicę.
-
Dzieci, których rodzice wyrazili zgodę na samodzielny powrót do domu zobowiązani są do wyszczególnienia w Karcie Zgłoszenia Dziecka do Świetlicy, godzin opuszczenia przez dziecko świetlicy. Nie dopuszcza się takiego stwierdzenia, że dziecko może wyjść do domu po skończonych lekcjach.
-
W przypadku nieodebrania dziecka ze świetlicy po godz. 17.00 oraz braku kontaktu z rodzicami/prawnymi opiekunami lub osobami upoważnionymi, wychowawca świetlicy zobowiązany jest do powiadomienia o zaistniałym fakcie Dyrektora Szkoły oraz Policję.
Procedury postępowania w sytuacjach zgłoszenia się po dziecko osoby pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających oraz osoby przejawiającej zachowania agresywne
-
W żadnym wypadku nie wolno powierzać opieki nad dzieckiem osobie, co której zachodzi podejrzenie, że jest pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub zachowuje się agresywnie.
-
W powyższej sytuacji należy bezzwłocznie powiadomić wychowawcę klasy lub Dyrekcję bądź pedagoga szkolnego.
-
Pracownik Szkoły nakazuje osobie, co do której pojawiają się te wątpliwości, opuszczenie terenu Szkoły.
-
Jeżeli osoba ta odmawia opuszczenia Szkoły i żąda wydania dziecka, wychowawca świetlicy powiadamia Policję.
-
Wychowawca świetlicy niezwłocznie kontaktuje się z drugim rodzicem/opiekunem prawnym lub osobą upoważnioną do odbioru dziecka ze świetlicy szkolnej.
-
Szkoła udziela dziecku wsparcia oraz izoluje je od rodzica/opiekuna prawnego, co którego zachodzą powyższe podejrzenia.
-
Wychowawcy świetlicy sporządzają notatkę służbową z zakresu podjętych działań interwencyjnych i przekazują ją Dyrektorowi Szkoły.
-