• I. Organizacja i zadania świetlicy szkolnej

1. Dla uczniów, którzy muszą przebywać dłużej w szkole ze względu na czas pracy rodziców, organizację dojazdu do szkoły lub inne okoliczności wymagające zapewnienia uczniowi opieki w szkole, szkoła organizuje świetlicę.
          2. Do świetlicy przyjmowani są uczniowie na podstawie karty zgłoszenia złożonej przez rodziców / prawnych opiekunów, potwierdzającej aktualne zatrudnienie rodziców / prawnych opiekunów.
          3. Pierwszeństwo w przyjęciu do świetlicy mają uczniowie klas I - III, których rodzice / prawni opiekunowie pracują.
          4. Nabór do świetlicy szkolnej odbywa się na początku roku szkolnego (począwszy od dnia jego rozpoczęcia).
          5. Zajęcia w świetlicy szkolnej odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 - 17.00.
          6. W sytuacjach wyjątkowych Dyrektor może zmienić godziny pracy świetlicy.
          7. Ze świetlicy szkolnej korzystają:

• uczniowie klas I - III
          • uczniowie niepełnosprawni
          • uczniowie dojeżdżający
          • uczniowie skierowani do świetlicy z powodu nieobecności nauczyciela
          • uczniowie nie uczęszczający na katechezę
          • uczniowie oczekujący na zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne

1. Uczniowie ze świetlicy szkolnej odbierani są przez rodziców / prawnych opiekunów, starsze rodzeństwo lub inne osoby upoważnione przez rodziców do odbioru dziecka lub mogą wychodzić samodzielnie o godzinie określonej przez rodziców w karcie zgłoszenia. Rodzice i opiekunowie zobowiązani są do odbioru dziecka ze świetlicy do godz. 17.00 oraz do każdorazowego informowania wychowawców świetlicy o odbiorze dziecka.
          2. Wszelkie zmiany danych kontaktowych lub danych osób upoważnionych do odbioru dziecka ze świetlicy należy niezwłocznie zgłaszać wychowawcom świetlicy.
          3. Pisemne upoważnienie niezbędne jest w przypadku samodzielnego wyjścia dziecka do domu (jeżeli ukończyło 7 lat), gdy w karcie zgłoszenia zadeklarowano inaczej lub odbierania dziecka przez inne osoby, niż upoważnione w karcie zgłoszenia.
          4. Dyspozycje rodzica przekazywane wychowawcom przez dziecko w formie ustnej nie będą respektowane.
          5. Uczniowie przebywający w świetlicy zobowiązani są do przestrzegania regulaminu świetlicy.

II. Cele i zadania świetlicy szkolnej

1. Głównym celem świetlicy szkolnej jest przede wszystkim zapewnienie uczniom zorganizowanych form pracy opiekuńczo - wychowawczej umożliwiających wszechstronny rozwój dziecka.
          2. Do zadań szczegółowych świetlicy należy:

• prowadzenie pracy wychowawczej zmierzającej do kształtowania u wychowanków właściwej postawy społeczno - moralnej
          • stwarzanie warunków do nauki własnej, wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej i udzielanie indywidualnej pomocy uczniom mającym trudności w nauce
          • aktywne organizowanie czasu wolnego poprzez gry i zabawy ruchowe i rekreacyjne na terenach przyszkolnych
          • upowszechnianie zasad kultury zdrowotnej, kształtowanie nawyków higieny oraz dbałości o zachowanie zdrowia i bezpieczeństwa
          • organizowanie gier i zabaw ruchowych
          • rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów
          • prowadzenie współpracy z rodzicami, wychowawcami klas, pedagogiem szkolnym oraz dyrektorem szkoły w celu rozwiązywania pojawiających się trudności natury wychowawczej.

III. Zajęcia prowadzone w świetlicy

• zajęcia dydaktyczne
          • zajęcia plastyczne
          • zajęcia techniczne
          • zajęcia wychowawczo-profilaktyczne
          • zajęcia rekreacyjno- ruchowe
          • zajęcia czytelnicze

Szczegółowe treści i metody pracy prowadzone przez wychowawców zawarte są w rocznym planie pracy opiekuńczo - wychowawczej świetlicy szkolnej.