Dzień Kolorowej Skarpetki i Świecimy na Niebiesko
- 06.05.2019 10:54
21 marca to nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Wzorem lat ubiegłych zespół pedagogów specjalnych i nauczycieli pracujących z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych ze Szkoły Podstawowej nr 1, zainicjował działania związane z obchodami tego dnia, który jest nazywany także Dniem Kolorowej Skarpetki.Nasze działania mają na celu uświadomienie jak największej liczbie osób, czym tak naprawdę jest niepełnosprawność. Świadomość to pierwszy krok do próby zrozumienia osób niepełnosprawnych i ich zaakceptowania.
Mając to na uwadze staramy się w różny sposób propagować wiedzę na ten temat. Dlatego też w klasach V i VI odbyły się warsztaty, które prowadziły Panie ze Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Wielkie Serce” z Bielska – Białej. Z kolei dla młodszych dzieci z klas 0-IV przygotowaliśmy prezentację połączoną z czytaniem opowiadania pt. „Każdy ma coś, czego nie ma inny ktoś”. Autorką książeczki o tym tytule jest Pani Małgorzata Martyniak – prywatnie mama chłopca z Zespołem Downa, który jest głównym bohaterem opowiadania. Ponadto swoją solidarność z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami każdy mógł wyrazić zakładając w dniu 21 marca dwie różnokolorowe skarpetki będące symbolem niedopasowanych chromosomów. Data 21. 03. nie jest przypadkowa, ponieważ w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, a osoby z Zespołem Downa 3. Do końca marca prowadziliśmy także zbiórkę nowych skarpet, dla podopiecznych Domu Dziecka w Bielsku – Białej.
Z kolei 2 kwietnia włączyliśmy się w akcję uświadamiania – czym jest autyzm. Motywem przewodnim dla Dnia Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski. Dlatego też podkreślaliśmy, że jesteśmy otwarci na osoby z autyzmem, np. ubierając się na niebiesko. Można było także zakupić ciastka z niebieską dekoracją na szkolnym kiermaszu. Mamy nadzieję, że nasze działania będą pomagały w pokonywaniu barier między światem ludzi zdrowych i niepełnosprawnych.
A.Barut
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły