"Maski królów i aniołów w kulturze ludowej i tradycyjnej Podbeskidzia"
- 02.01.2019 22:30
Uczniowie klasy 5e SP1, w październiku i listopadzie 2018 r. uczestniczyli w projekcie Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozach, pt. Maski obrzędowe na Podbeskidziu. Warsztaty były realizowane na lekcjach plastyki w korelacji z lekcjami j. angielskiego.
Uczniowie klasy 5e SP1, w październiku i listopadzie 2018 r. uczestniczyli w projekcie Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozach, pt. Maski obrzędowe na Podbeskidziu. Warsztaty były realizowane na lekcjach plastyki w korelacji z lekcjami j.angielskiego. Udział w projekcie pozwolił uczniom zdobyć nowe umiejętności plastyczne i utrwalić pojęcia, był też doskonałą metodą aktywizacyjną nauczania poprzez praktyczne działanie i doświadczenie kulturalne. Trzy lekcje plastyki w korelacji z dwiema lekcjami j. angielskiego i spotkaniem praktycznym ze sztuką stanowiły trzon do poznania i utrwalenia pojęć polskich i pojęć angielskich, dotyczących kierunków czasoprzestrzennych, zwyczajów świątecznych, pojęć plastycznych. Uczniowie podczas zabawy w podchody w czasie przejścia do Pałacu Czeczów, musieli rozwiązać konkretne zadania i zagadki w j. angielskim.
Następnie pod opieką instruktorów GBP i zaproszonych gości, dzieci samodzielnie wykonały maski świąteczne.
Uczniom klasy 5e podczas wykonania masek kolędniczych towarzyszyli lokalni depozytariusze tradycji, którzy pamiętają niejeden obrzęd kolędowania.
W pierwszym etapie prac powstała papierowa maska wykonana w tradycyjnej technice sklejania strzępków papieru przy użyciu kleju z mąki pszennej.
Opowieści naszego gościa z Zespołu Pieśni i Tańca „Wilamowice” ubarwiły drugi etap pracy, a ciekawe fotografie przybliżyły dzieciom tradycję wykonywania masek i strojów w Wilamowicach. Trzeci etap warsztatów był również pełen niespodzianek. Przed wejściem do Pałacu zaprezentowano sztukę strzelania „z bata”, popularną wśród kolędników na Żywiecczyźnie i koziańskich śmierguśników. Praktyczne działania warsztatowe poprzedziła krótka prelekcja pracownika z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej na temat tradycji wykonywania masek drewnianych na Żywiecczyźnie.
W grudniowym korowodzie do Domu Kultury, w dniu 14.12.2018r., tj. podczas Jasełek Integracyjnych, klasa 5e zaprezentowała swoje prace. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni, wyłoniono też głównych laureatów.
Zuzanna Byrska zajęła pierwsze miejsce w konkursie masek, Roksana Nowak drugie, a trzecie Tomasz Guźniczak.
Pani dyrektor GBP dokonała podsumowania projektu.
Doskonałym wzmocnieniem kompetencji przedsiębiorczości w tym konkretnym przedsięwzięciu będzie dalsze wykorzystanie masek w sztukach teatralnych naszej szkoły. Pod opieką opiekuna koła teatralnego dzieci będą mogły wykorzystać maski w scenografii i przedstawieniach szkolnych.
Prace dzieci wyeksponowano na gazetce, w głównym holu szkoły. Ekspozycja utrwaliła pojęcia sztuki i polskich obrzędów ludowych, stała się estetyczną dekoracją okolicznościową, a także prezentacją talentów uczniów.
Monika Derda i Agnieszka Pankowska
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły