• Lubomir, 19.11.2016r.

• 09.12.2016 12:43
      • W sobotę, 19 listopada 2016 r., odbyła się wycieczka na Lubomir. Była to ostatnia w tym roku wycieczka z dofinansowanego przez Powiat Bielski cyklu "Na szczytach Beskidów", zorganizowana przez bielski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
      • W wycieczce uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Międzyrzeczu, uczniowie zrzeszeni w SKKT-PTTK Groniczki przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kozach, SK-PTT przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kozach oraz młodzież ze Szkolnego Koła PTT "Pionowy Świat" przy Gimnazjum nr 11 w Bielsku-Białej.

Po trzygodzinnej podróży autokarami dotarliśmy na Przełęcz Jaworzyce (576 m n.p.m.), skąd szlakiem czerwonym rozpoczęliśmy podejście na Lubomir. Wędrówce towarzyszyły piękne widoki na pobliskie szczyty Beskidu Wyspowego.

Po niespełna godzinie znaleźliśmy się na Lubomirze (904 m n.p.m.), najwyższym szczycie Beskidu Makowskiego (albo Średniego), zaliczanym do Korony Gór Polski. Znajduje się tu Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza, jedyne obserwatorium w Polsce, które można zwiedzić. Skorzystaliśmy z tej okazji i zostaliśmy zaproszeni do środka przez kierownika obserwatorium, pana Marcina Cikałę. Pan Marcin w bardzo przystępny sposób opowiedział nam o pracy astronoma oraz zapoznał nas ze sprzętem astronomicznym - nowoczesnym i profesjonalnym teleskopem, znajdującym się w dużej kopule obserwatorium.

Po tej dawce wiedzy ruszyliśmy dalej nieco zabłoconym czerwonym szlakiem i przez Łysinę (891 m n.p.m.) dotarliśmy do Schroniska PTTK na Kudłaczach. Tu zabawiliśmy dłuższą chwilę, zjedliśmy coś ciepłego i ok. godz. 15:00 ruszyliśmy w dalszą drogę.

Czarny szlak sprowadził nas w okolice przysiółka Solawy, gdzie czekały na nas autokary. Bezpiecznie i bez przeszkód dotarliśmy do Kóz i Bielska-Białej ok. godz. 18:00, gdzie zakończyliśmy wycieczkę.

Niecierpliwie czekamy na następną :)

S.Cz.-P.