• Bezpieczeństwo w górach

• 13.03.2016 15:11
      • W piątek 12.03.2016r. Członkowie SKKT – PTTK „Groniczki” - klubu działającego w Szkole Podstawowej nr 1 w Kozach wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych przez członków Oddziału PTT w Bielsku Białej. Zajęcia dotyczyły bezpieczeństwa w górach.

• „Groniczki” bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Rozmawiali, zadawali pytania, odpowiadali na pytania prowadzących zajęcia – kilkakrotnie zaskakując swoimi odpowiedziami :) Przypomnieli sobie oznaczenia szlaków górskich a nawet potrafili wskazać kilka szlaków oznaczonych wybranymi kolorami (co niezmiernie ucieszyło opiekunów koła :) ).

Uczniowie dowiedzieli się, co jest niezbędne w plecaku każdego turysty górskiego, jaki sprzęt warto zabrać ze sobą, co pomoże a co może okazać się zbędne i niepotrzebne.

Zanim jednak przeszliśmy do zawartości plecaka nasi goście omówili i pokazali strój odpowiedni na górskich wycieczkach (potwierdzili to, co szkolni opiekunowie koła powtarzają przed każdym wyjściem w góry – tenisówki? Glany? :) ).

Młodzi turyści poznali sposoby wzywania pomocy w sytuacjach, kiedy nie można skorzystać z tak wszystkim znanych i przez (prawie) wszystkich posiadanych telefonów komórkowych. Obejrzeli oraz przymierzyli sprzęt i ekwipunek konieczny na wyprawach wysokogórskich. Chyba każdy z uczestników spotkania zapamięta „kilof”, który (jak się okazało) prawidłowo nazywa się „czekan”.

W programie naszego koła są wycieczki organizowane przez przewodników bielskiego Oddziału PTT, więc na pewno będziemy mieli okazję znów spotkać się z zaprzyjaźnionymi przewodnikami.

Dziękujemy Szymonowi, Robertowi, Kasi oraz Tomkowi za poświęcony czas i przeprowadzone zajęcia. Bogatsi w tak ważne informacje lepiej przygotujemy się do następnej wycieczki, która już niebawem w marcu.

K.P.